Skup mosiądzu

Stop miedzi i cynku, zawierający 10–45% cynku. Może zawierać dodatki innych metali, takich jak ołów, glin, cyna, mangan, żelazo, chrom oraz krzem. Topi się w temp. poniżej 1000 °C(zależnie od gatunku). Powyżej temperatury 907 °C główny składnik stopowy mosiądzu tj. cynk zaczyna parować powodując tworzenie się zgaru.

Skup mosiądzu

W normalnych warunkach eksploatacji mosiądz wykazuje dobrą odporność na korozję atmosferyczną i w wodzie. Jednak w miękkiej, zawierającej chlor wodzie mosiądz podlega procesowi odcynkowania. Mosiądz jest także narażony na mechanizm korozji zwany sezonowym pękaniem.

Skup mosiądzu

Mosiądze z dodatkiem cyny nazywane są „złotem mannheimskim”, znalazły one zastosowanie do wyrobu sztucznej biżuterii(80–90% Cu, 7–20% Zn, do 9% Sn). Jest również często wykorzystywany do produkcji mebli oraz dodatków do domu.

Mosiądz manganowy MM59(CuZn40Mn) był używany do produkcji polskich monet obiegowych o nominałach 1, 2 i 5 groszy. Z mosiądzu są również monety II Rzeczypospolitej o nominale 2 i 5 groszy z roku 1923(pozostałe roczniki bito z brązu).